wtorek, 2 grudnia 2014

Czym jest analiza segmentowa?

Jednym z kryteriów podziału analizatorów składu ciała TANITA jest ze względu na ilość elektrod. 

Wyróżniamy dwie grupy:
- analizatory 4-elektrodowe
- analizatory 8-elektrodowe.

4-elektrodowe analizatory składu ciała przedstawiają wyniki ogólne dla całego ciała, natomiast analizatory 8-elektrodowe umożliwiają nam odczyt parametrów pomiarowych masy mięśniowej i tkanki tłuszczowej dla każdego segmentu naszego ciała.

Analizatory 8-elektrodowe charakteryzują się dodatkowym uchwytem do rąk, w którym zostały umiejscowione cztery elektrody (dwie z prawej strony uchwytu oraz dwie z lewej strony uchwytu).
Analiza segmentowa jest to analiza pozwalająca przedstawić wyniki dla poszczególnych komponentów (segmentów) naszego ciała: prawej ręki i nogi, lewej ręki i nogi oraz korpusu – stąd nazwa analizy. Również stosując analizator analizy segmentowej uzyskujemy wyniki dla całego organizmu takie jak, podstawowe zapotrzebowanie kaloryczne czy zawartość wody w organizmie.

Tu również pojawia się pytanie: Czy potrzebuję analizator, który umożliwi mi przeprowadzić analizę segmentową?
W zależności od tego jaką masz aktywność fizyczną: czy chodzisz na siłownię, czy biegasz, czy uprawiasz sport drużynowy tak dobierasz analizator, do własnych potrzeb. Osoby będące po poważnej kontuzji np. złamania nogi powinny wybrać analizator z analizą segmentową aby kontrolować przebieg rehabilitacji. Jeżeli chodzisz na siłownie bądź biegasz aby zrzucić kilka zbędnych kilogramów to z pewnością do kontroli składu ciała (czy spalasz tłuszcz czy mięsnie) wystarczy Ci analizator 4-elektrodowy. Jednak gdy chcesz rozbudować dzięki ćwiczeniom na siłowni tylko dolną partię mięśni to analizator 8-elektrodowy pozwoli Ci na sprawdzanie postępu treningu nie tylko dla całego ciała ale także sprawdzisz jak zmieniają się parametry w dolnych kończynach (nogach).


Dokładność analizy segmentowej polega więc na wzbogaceniu ogólnej analizy składu ciała o parametry masy mięśniowej i tkanki tłuszczowej dla naszych rąk, nóg oraz tułowia. Brak komentarzy:

Prześlij komentarz